Icon

En Sevilen 5 Osmanlı Tatlısı

İstanbul Boğazı, bir yakasında Avrupa diğer yakasında Asya kıtası bulunan bir su boğazıdır ve İstanbul’u ikiye ayırır. 15 milyona yakın nüfusu olan İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık şehridir. İstanbul yıl boyunca dünyanın her yerinden milyonlarca turisti de ağırlıyor.

İstanbul konumunun yanı sıra tarihi ve kültürü ile de dünyanın en güzel şehirleri arasındadır. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden pek çok farklı kültürden izler taşır. İstanbul, gelenek ve modernliğin omuz omuza olduğu bir yer.

Osmanlı Mutfağı ve Tatlılar

İstanbul, yaklaşık 500 yıl boyunca efsanevi imparatorluk Osmanlı’nın başkentiydi. Osmanlı Devleti günümüze ulaşamamış olsa da, İstanbul’da mutfak kültürü de dahil olmak üzere Osmanlı gelenekleri hala yaşıyor. Özellikle de tatlılar.

Osmanlı mutfağında çokça tüketilen tatlıları hala İstanbul’da bulmak ve tatmak mümkün. Şimdi Osmanlı mutfağına ait 5 lezzetli tatlıyı inceleyelim:

1- Baklava

baklava

Baklava, Osmanlı ve Türk tatlıları arasında özel bir yere sahiptir. Baklava, Osmanlı’nın fethettiği hemen hemen tüm topraklarda hala tüketilir.

Ezilmiş fıstıklar kağıt inceliğinde açılan yufkaların arasına yerleştirilir. Kağıt inceliğinde yufka tabakaları arasında, Türkiye’nin güneyinde yetişen ezilmiş fıstıklar sandviç haline getirilir.

Yüksek dereceli fırında 30 dakika piştikten sonra baklava tepsisi kaynayan sıcak şerbetle ıslatılır.

2- Künefe

kunefe

Künefe, saç teli inceliğinde hamur, tereyağı ve tuzsuz keçi peyniriyle yapılır.

Geleneksel olarak kömür mangalında pişirilirdi. Ancak günümüzde künefelerin daha kalın ve daha hızlı pişmesini sağlamak için gazlı brülör kullanılıyor. Künefe servis edilirken üzerine bir parça vanilyalı dondurma ve bir tutam fıstık eklenir.

3- Kazandibi

kazandibi

Kazandibi, özel bir bileşene sahiptir. Yapışkan, şekerli bir sütlaçtır da denebilir.

Pirinç, un ve şekerle harmanlanan tavuk, manda sütü içerisinde iki saat boyunca kaynatıldıktan sonra şeker serpilmiş bir tepside pişirilir, böylece üzerinde leziz karamelize bir tat oluşur.

Kazandibinin üzeri de şekerle kaplanır.

4- Kadayıf

kadayif

Kadayıf, elbette geleneksel Osmanlı tatlılarının arasında önemli bir yere sahiptir. Tel kadayıf, yassı kadayıf ve ekmek kadayıfı olmak üzere 3 çeşidi bulunur. Her kadayıf tatlısı yapılış şekli birbirinden farklıdır.

Tel kadayıf Osmanlı tatlısının iç malzemeleri hazırlandıktan sonra üstü ve altı kızartılacak şekilde pişirilir ve üzerine tatlandırılmış soğuk şerbet dökülür.

Diğer kadayıf çeşitlerinden biri olan yassı kadayıfta yumurta ile hazırlanan hamur kullanılır. Ekmek kadayıfı, ekmek hamuruna benzer bir hamura sahiptir ve bu nedenle ekmek kadayıfı denir.

5- Sütlü Nuriye

sutlu nuriye

Yine adıyla en çekici Osmanlı tatlılarından biri ile karşı karşıyayız. Sütlü Nuriye tatlısı baklava türü bir hamur tatlısıdır ve içinde süt bulunan özel bir tarifi vardır. Peki neden süt var?

Baklava fiyatları bazı halk kesimleri için yüksek geldiğinde Sütlü Nuriye (Sütlü Nuriye) bu kesimlerin tercih ettiği bir tatlı haline geldi. Antep fıstığı yerine fındık, şekerli şerbet yerine süt kullanılarak alternatif bir Osmanlı tatlısı yapıldı.

Bu akıllıca tatlı tarifinin bugünlere kadar gelmesi büyük beğeni topluyor. Sütlü Nuriye isminin nereden geldiği sorusunun cevabı net olarak bilinmemekte.

Osmanlı’nın yıkılmasından sonra kurulan modern Türkiye’de de bu lezzetli tatlılar bol bol pişirilip servis edilmeye devam ediyor.

Share this post below

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin