Icon

Misafirlerimiz En Çok Hangi Yemekleri Tercih Ediyor?

Her toplumu özel kılan bazı şeyler vardır. Kültür haline gelmiş bazı özelliklerden bahsediyoruz. Toplumların yemek kültürleri de bu özel şeylerden biridir. Dünya üzerinde her milletin farklı bir yemek kültürü vardır.

Sultanahmet, İstanbul’un en çok ziyaret edilen turizm merkezlerinden birisidir. Sultanahmet’te bir restorandaysanız çok farklı milletlerden insanlarla birlikte yemek yersiniz. Dünyadaki neredeyse her ülkeden turistin geldiği Sultanahmet adeta küçük bir dünya karması gibidir. Buradaki restoranlardan birinde yemek yerken farklı yeme alışkanlıklarına sahip insanlar görürsünüz.

Milletlerin Yemek Kültürü ve Zevkleri

Sultanahmet’in en iyi restoranlarından birisi olan Deraliye Ottoman Cuisine Restaurant’ta bu anlattığımız duruma tanıklık edebilirsiniz. Restoran içinde farklı ülkelerden gelmiş insanlar görürsünüz. Bu bizim zenginliğimizdir.

Usta şefimiz Necati Yılmaz, uzun yıllara dayanan tecrübesi ile Sultanahmet’i gezen birçok milletin yemek kültürüne dair bazı detayları bu içeriğimiz için bizimle paylaştı.

“Uzun yıllardır restoran işletmeciliğinde olduğumdan farklı milletlerin yeme içme alışkanlıklarını izlerim. Daha doğrusu ülkemize geldiklerinde milletlere göre yemek zevklerini incelerim. Hatta bu araştırmamın neticesi olarak gelen yabancı konuk yoğunluğuna göre menü tarzında değişiklikler yaparım.”

“Örneğin Alman ve Hollandalı konukların tercihi daha çok etli fırın yemeklerinden yana oluyor. Başlangıç olarak da peynir tabağı almayı tercih ediyorlar.”

“Eğer konuklarımız İskandinav ülkelerinden ise tercihleri menüde varsa kanatlı hayvanlar ve hafif atıştırmalıklar oluyor.”

“Amerikalı, Kanadalı, İngiliz ve Avustralyalı misafirler daha çok yöresel ve kültürel yemekleri tercih ediyorlar. Yani bulundukları şehrin yöresel ve ün yapmış yemeği ne ise onu araştırırlar, hatta bazıları bu konuda servis personelinden daha da bilgili olabilirler.”

“Sipariş alırken teknik sorular ile karşılaşacağınız Fransız turistler ise daha çok tava yemekleri veya soslu yemek tercih ederler.”

“Balığı en çok tercih edenler ise Ruslardır. Ülkelerindeki restoranlar da balık daha çok donuk halde olduğundan İstanbul’a geldiklerinde ilk tatmak istedikleri lezzet de doğal olarak taze balık oluyor.”

“Uzak Doğu ve Orta Asya’dan gelen misafirlerimiz ise et ve kebap tercih ediyorlar ancak yanında mutlaka pilav da olmalı.”

“Tüm bu milletlerin tatlı tercihi ise ortak; yani baklava. Yemek sonrasında Türk kahvesi ve çaya hayır diyeni de azdır.”

Share this post below

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin