10 Lezzetli ve Eşsiz Osmanlı Yemeği

Osmanlı mutfağı, Türk, Ortadoğu ve Batı etkilerinin lezzetli ve eşsiz bir karışımıdır. Osmanlı İmparatorluğu, Rum Selçuklu Sultanlığı, Bizans İmparatorluğu ve diğerleri gibi pek çok imparatorluktan etkilenmiştir.

Osmanlı yemeklerinin neden bu kadar çeşitli olduğu konusunda antropolojik bir inceleme yapılabilir ya da belki tarihi bir makale yazılabilir. Osmanlı mutfağının misafirlerinizin gözünü kamaştıracak tarifler bulmak için birebir olduğunu söyleyebiliriz. İster bir yemek davetine ister küçük bir çay partisine ev sahipliği yapıyor olun, Osmanlı İmparatorluğu, lezzet zenginliği, gösterişli ve iddialı görünümü ve hayal gücünü harekete geçirecek dokuları ile misafirlerinizi şaşırtacak tariflerle dolup taşıyor. Misafirlerinizden herhangi birinin bu yemekleri daha önce denemesinin pek olası olmadığını söylemeye gerek yok. Kendinizi bir mutfak hükümdarı olarak taçlandırmak için bir ilham perisine ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız olan bu 10 Osmanlı lezzetini bilmek.

Bu yazımızda, arkadaşlarınız ve aileniz için evde hazırlayabileceğiniz bazı Osmanlı yemeklerini, tatlılarını ve içeceklerini inceleyeceğiz.

1. Piliç Topkapı

Piliç Topkapı

Bu Osmanlı yemeği, şölen sofralarının kralıdır, kendi şovunun yıldızıdır. Daha önce risotto ile doldurulmuş tavuk yemiş olabilirsiniz ama hiç cevizli ama tatlı bir pilavla doldurulmuş tavuk budu denediniz mi? Bu yemeğin baharat pazarlarının hüküm sürdüğü bir dünyada yaratıldığı düşünülürse, pirincin içindeki aromatik baharatlar sıra dışı değildir.

Usta aşçılar bu yemeğe birden fazla çeşit kuru üzüm ekleyebilir. Sonuçta, bu yemek cesur, mükemmeliyetçi aşçılar tarafından yaratıldı. Fırında kıtır kıtır olana kadar pişirilir. Çatalınız tabağa girdiğinde, içinde Noel Baba’nın getirdiği hediyeler gibi size bakan enfes pirinci bulacaksınız.

2. Mutancana

Mutancana

Fatih Sultan Mehmet’in favorisi olan bu egzotik yemek genellikle kuzu eti ile yapılır. Kuzu, arpacık soğanı ile tereyağında sotelendikten sonra kuru meyveler ve bademler ilave edilir. Bal ve sumakla süslenmiş bu yemek tatlı, tuzlu ve ekşidir. O sultan hissini gerçekten elde etmek için safranlı pilav ile servis yapın; tavuk kullanarak veya hatta vegan bir versiyon yaparak kendi stilinizi koymak oldukça mümkün.

3. Vezir Parmağı

Vezir Parmağı

Bu havadar tatlı, irmikten yapılan hafif, tereyağlı kek benzeri bir hamur işidir. Küçük hamur parçaları daha sonra lezzetli bir şurupla ıslatılarak hazırlanır.

Bu tatlının arkasında harika bir masal var. Bir gün, bir av sırasında vezir yanlışlıkla padişahın parmağını kesti. Padişah çektiği acıya öfkelenirken vezir, ‘her işte bir hayır vardır’ diye karşılık verir. Vezir daha sonra hapis cezasına çarptırıldı. Başka bir avda, padişah bir yamyam kervansarayına rastladı. Yamyamlar, padişah dışındaki tüm adamları yediler, çünkü padişahın eksik parmağı olduğu tespit edildi. Padişah veziri kucakladı ve onu hapsettiği için özür diledi. Vezirin cevabı: “Her amelde bir hayır vardır. Hapse girmeseydim, mutlaka beni de yerlerdi, çünkü vücudumda bir eksiklik yok.”

4. Hünkâr Beğendi

Hünkar Beğendi

Kelimenin tam anlamıyla ‘Sultan Beğendi’ olarak tercüme edilen ismi beğendiyseniz, sizi bekleyen lezzetler için hazırlıklı olmalısınız. Bu yemek, keskin bir domates sosunda pişirilmiş tıknaz, kışkırtıcı bir kuzudur. Sos daha sonra kremsi ama dumanlı bir patlıcan püresinin üzerine dökülür. Patlıcandan nefret edenler âşık olmaya hazır olmalıdır.

Bu ipeksi, narin yemek, III. Napolyon’un İstanbul ziyareti için nihai yemeği yaratma yarışmasının sonucu olabilir. Bir kez denediğinizde kesinlikle düzenli olarak yemek isteyeceksiniz. Bu yemek tarif edilemez çünkü onu tanımlamaya çalıştığınızda, gurme arkadaşlarınız bile abarttığınızı düşünecek.

5. Patlıcanlı Pilav

Patlıcanlı Pilav

Pirinç bir Külkedisi yemeğidir. Kendi başına, mütevazi bir yemek, ancak her ülke onu İtalya’nın risottosundan Afgan pulaosuna, İspanyol Paella’sına ve Hintli Biryani’ye kadar güzel prenseslere dönüştürmenin bir yolunu buldu. Ancak efsaneler arasında parıldayan bir pilav var: Türk Patlıcanlı Pilavı.

Pirincin kabarıklığının son derece önemli olduğu renkli bir yemek. Bu vegan yemeğin baharatlı, egzotik bir parfüm gibi koktuğunu fark edeceksiniz. Bunun nedeni, Patlıcanlı Pilavın baharatlarla tatlandırılmış olmasıdır.

6. Piruhi

Piruhi

Yumuşak tulum peyniri soğan ve maydanoz dokunuşuyla okşanır. Daha sonra mayasız, tadına doyamayacağınız kadar ince bir hamurla iç harcı sarılır. Tereyağı ile kavrulmuş ceviz serpilir.

Bu, Sadrazam Mehmet Kâmil Paşa’nın 19. yüzyıl yemekleriyle ilgili kitabında bundan bahsedilmiştir.

7. Mıhlama

Mıhlama

Bu yemek peynir cennetidir. Sarımsı-turuncu peynir eritilir, mısır unu ile koyulaştırılır ve bu ağız sulandıran yemeğin peynirini sevenler için bir incelik haline getirilir. Türkiye’nin Karadeniz bölgesinden (Türkiye’nin kuzeyi) çıkan bu yemek, tipik olarak Trabzon peyniri ile yapılır, ancak yüksek kaliteli, eski bir çedar ikame olarak kullanılabilir.

Ancak Trabzon peynirinin kendine has bir tadı vardır. Pastörize edilmemiş sütten yapılan bu peynir o kadar zengin ve karmaşık bir tada sahiptir ki, kendinizi onu ülkenize ithal etmenin bir yolunu bulmaya çalışırken bulabilirsiniz.

8. Düğün Çorbası

Düğün Çorbası

Bu çorba, kışın içinizi ısıtacak. Zaman yolculuğuna çıkacak olsanız, Osmanlı Saray mutfaklarında açık ateşin üzerinde bir kazan görürsünüz. Etli kuzu, genellikle ihale boyundan, yastığınızdan daha yumuşak olana kadar saatlerce kaynatılır ve etin dağılması gerekir. Hazır olunca içine havuç, soğan gibi birkaç sebze atılır; daha sonra çorba yumurta sarısı, limon suyu ve hatta un ile koyulaştırılır.

Normalde bugün düdüklü tencerelerle yapılan bu yemeğin tarihi dokusunda pişirildiğini görme şansınız olursa yeme dürtüsüne karşı koyabilirsiniz çünkü yaratılan şey sihirden başka bir şey değildir.

9. Keşkek

Keşkek

Dini törenlerde, özellikle de düğünlerde servis edilen bu güveç, 2011 yılında UNESCO tarafından Türkiye’nin Somut Olmayan Kültürel Mirası olarak seçilmiştir. İçeriği oldukça basittir: buğday taneleri, biraz yağ, tavuk veya et ve nefis bir domates sosu. Alternatif olarak, bazıları keşkeği arpa ile yapar, ancak her iki durumda da bu yemek, kışın sizi sıcak tutacak tam tahıllar, protein ve sağlıklı yağlar içerir. Tavuk şehriye çorbasının ‘hasta günü’ yemeği olduğu için kötü şöhretini bile çalabilen lezzetli bir yulaf lapasını andıran rahatlatıcı bir yemektir.

Bir tabak o kadar doyurucu ki yanında bir şey yemenize gerek kalmayacak. Neyse ki, şimdi bu yemeği yapmaya yardımcı olacak düdüklü tencerelerimiz var, ancak bu yavaş pişirilen yemek, Avrupa yulaf lapasının çok daha salya salgılayan ve yapışkan bir versiyonudur.

10. Demirhindi Şerbeti

Demirhindi Şerbeti

Bu içecek İtalya’ya gitti. Fransızlar daha sonra bunu ‘şerbet’ olarak rafine etti. Oysa Şerbet’in kökeni ne bir İtalyan dondurması ne bir Amerikan içeceği ne de bir İngiliz tozuydu. Kökenleri, Osmanlı yapımı tatlı bir içecekti.

Bir aktarcının gözlerini neşelendirecek baş döndürücü miktarda içerik içeren bu içecek, 11. yüzyılda İbn Sina’nın El-Kanun fi’t-Tıb kitabında bile geçmektedir. Örnek olarak, demirhindi antioksidan faydaları vardır, tarçın kışın sizi ısıtır, rezene sindirime yardımcı olur, karanfil diş çürümelerine karşı savaşmaya yardımcı olur ve bu sadece içerik listesinin başlangıcıdır!

Share this post below

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin