Deraliye Restaurant Michelin Rehberi’nde

Michelin Rehberi, dünyanın en prestijli restoran derecelendirme sistemidir. Dünyada büyük bir otoriteye sahip olan Michelin Rehberi, İstanbul’u 38. destinasyon olarak listesine ekledi ve Michelin yıldızı almak isteyen birçok restoranı değerlendirdi.

Türkiye’de ilk kez duyurulan Michelin Rehberi İstanbul’un 2023 restoranları Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde özel bir ödül tören ile açıklandı.

Değerlendirme sonucunda İstanbul’dan 53 restoran Michelin Guide listesinde yer almaya hak kazandı. Bu restoranlardan biri de İstanbul’un tarihi yarımadasında bulunan Deraliye Restaurant.

michelin-guide-deraliye-restaurant

Restoranları inceleyen Michelin müfettişleri 5 tane kritere göre değerlendirme yapıyor. Bu kriterler, ürünlerin ve hammaddenin kalitesi, pişirme tekniklerine hakimiyet, lezzetlerin uyumu, şefin kişiliğinin yemek deneyimine yansıması ve bir de müfettişlerin bütün ziyaretleri arasındaki tutarlılıktan oluşuyor.

İncelenen bazı restoranların hem tarihi hem de kültürel bağlarının listeye girmelerinde etkili olduğu açıklandı. İstanbul’un tarihi ve kültürel yapısını restoran içinde ve zengin menüsünde misafirlerine hissettiren restoranların başında Deraliye ilk akla gelenlerden.

Michelin Rehberi Nedir?

Michelin Rehberi ilk kez 1900 yılında Fransa’da yayınlandı. Andre Michelin ve Edouard Michelin kardeşlerin hazırladı bu rehber, Fransa’da sadece 2200 tane olan araba sayısını artırmak, arabanın hayatı kolaylaştıran bir ulaşım aracı olduğunu daha fazla insana duyurmak için yayınlanmıştı. Yayınlanan ilk rehber 399 sayfaydı.

Yayınlanan ilk rehberde, o dönemin Fransız kasabaları ve şehirleri arasında araba ile gezinti için gereken tüm bilgileri içeriyordu. Rehberde 33 sayfa lastikler hakkında bilgi vardı. Kalanında otellere bağlı restoranlar, kasabalar hakkında bilgiler ve harita vardı.

Michelin markası büyüdükçe rehber de büyüdü ve otorite kazandı. Rehber iyice popüler hale gelince Michelin kardeşler, restoranları gizlice ziyaret eden gıda müfettişleri çalıştırmaya başladı ve derecelendirme sistemine geçmeye karar verdiler.

1926’da tek yıldız sistemine, 1931’de mevcut üç yıldız sistemine geçildi. Üç yıldız ilk olarak 1933 baskısında verildi.

Bir yıldız “yüksek kalitede yemekler sunan, uğramaya değer“,

iki yıldız “rotanızı değiştirmeye değecek derecede mükemmel bir yemek“,

üç yıldız “özel bir yolculuğa değecek kadar olağanüstü bir mutfak” anlamına geliyor.

Rehberin popularitesi o kadar arttı ki restoranlar bir anda kendilerini birbirleriyle rekabet ederken buldular.

Rehbere Nasıl Giriliyor?

Michelin Rehberi’ne girmeye hak kazanan restoranlar, kimliği gizli tutulan müfettişler tarafından seçiliyor. Müfettişler, habersiz bir şekilde restoranlara ziyarette buluyor. Michelin’in üst düzey yöneticileri bile bu müfettişlerin kimliği hakkında bilgi sahibi olmuyorlar.

Müfettişler bağımsız olarak şehrin en iyi restoranlarını 5 kritere göre değerlendiriyor. Bunlar ürünlerin kalitesi, pişirme tekniklerine hakimiyet, lezzetlerin uyumu, şefin mutfağındaki karakteri ile menü ve müfettişlerin ziyareti arasındaki tutarlılık olarak sıralanıyor.

Share this post below

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin