Tipik Bir Türk Kahvaltısı Neye Benziyor?

Türkler yemek yemeyi sever. Ve kahvaltı günün en önemli öğünü olduğu için onu çeşitlendirmeyi severler. Coğrafi olarak çok küçük olmayan bir alanı kaplayan, örneğin peynir, zeytin ve hatta ekmek türünde bazı yerel farklılıklar görebiliriz. Yine de tüm bölgelerin bir veya daha fazla ortak noktası vardır.

Türk Kahvaltısının Temel Unsurları

Türk kahvaltısını ilk kez deneyecekler için iyi hazırlanmış bir çay şarttır. Türk kahvesi adını bu milletten almıştır ama konu kahvaltı olunca Türkler kesinlikle çay insanıdır.

En yaygın ekmek türü beyaz ekmektir. Ancak daha sağlıklı beslenmek adına çavdar gibi farklı tahıllı ekmek çeşitleri yaygınlaşmıştır.

Geri kalan malzemeler beyaz peynir, eski peynir (kaşar peyniri), siyah ve/veya yeşil zeytin, tereyağı, bal, reçel, omlet veya haşlanmış yumurta, dilimlenmiş domates ve/veya veya salatalık.

Baharatlı Sucuklu Yumurta

Baharat sevenler için Türk kahvaltısının favorisi, tavada pişirilen ve çoğunlukla yumurta (sucuklu yumurta) ile yapılan ‘sucuk’tur. Sucuk, kırmızı biber, kimyon, sumak gibi çeşitli baharatlarla birlikte kıyma ile yapılan kurutulmuş bir sucuktur. Biraz baharatlı ve yağlı olabilir, ama kesinlikle çok lezzetlidir.

TurkishBreakfast

Türk Kahvaltı Tabağı Sipariş Edin

İstanbul’un hemen her yerinde Türk kahvaltısının tadını çıkarabilirsiniz. Kafelerden pastanelere ve restoranların çoğu kahvaltı servisi yapmaktadır. İster kahvaltı tabağında ister yukarıda sayılanlara daha fazla çeşit eklenerek açık büfe olarak.

Yanında börek de yapanlar var. Börek; peynir, kıyma ve/veya sebze ile doldurulmuş, sarılmış ve fırınlanmış veya pişirilmiş ince hamurlardan yapılır.

Kahvaltı, kahveden önce yediğiniz yemek anlamına gelen ‘kahve-altı’ kahvenin altında olmak olarak tercüme edilebilir. Bu yüzden güzel ve uzun bir Türk kahvaltısı elbette bir fincan iyi yapılmış Türk kahvesi ile bitmelidir.

Sultanlar gibi gerçek bir Türk kahvaltısı yapmak istiyorsanız Şef Necati Yılmaz’ın (@necati.yilmaz.istanbul) yönetimindeki Deraliye Ottoman Cuisine Restaurant’ta (@deraliye_restaurant_istanbul) mutlaka denemelisiniz.

Lezzetin tadını çıkarın.

Share this post below

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin