Icon

Osmanlı Saray Mutfağı

Osmanlı Saray Mutfağı, Osmanlı İmparatorluğu’nun saraylarında padişahlara ve saray yetkililerine hazırlanan özel lezzetlerden oluşur. Bir çok farklı milletten insana ev sahipliği yapan Osmanlı, bu halkların kültürlerinden de etkilenmiştir. Oluşan bu kültür sentezi sayesinde Osmanlı Saray Mutfağı oldukça zengin bir hal almıştır. Orta Asya, Balkanlar, Orta Doğu, kısmen Akdeniz ve Avrupa mutfak kültürlerinden etkilenmiştir.

Bir çok lezzetin barındığı bu özel mutfak, en çok da Osmanlı saraylarında karşımıza çıkar.

Önemli bir meslek olan aşçılık, Osmanlı toplumunda önemli yer tutan meslek loncaları sayesinde korunuyordu. Aşçı loncoları bazı yemeklerin tariflerini gizli tutuyorlardı. Bu gizlilik nedeniyle Osmanlı mutfağına ait bazı yemekler nesillerce aktarılamamıştır. Yine de bazı eski kaynaklarda özel yemek tariflerine ulaşmak mümkün.

Derinlemesine yapılan araştırmalar sonucunda Osmanlı Saray Mutfağı’nın lezzetli yemekleri günümüze kadar ulaşmıştır. Bu araştırmalarda Deraliye Restaurant’ın şefi Necati Yılmaz’ın çok büyük emekleri vardır. Saraylarda sunulan yemekler ve mezeler ve içecekler gün yüzüne çıkmış ve yeniden hazırlanmıştır. Deraliye Ottoman Cuisine Restaurant bu Osmanlı Saray Mutfağı lezzetlerini misafirlerine sunuyor.

Mevsimlere uygun olarak hazırlanan saray mutfağı menüsü yemekseverlerin büyük ilgisini çekiyor. Özel tariflerin olduğu reçeteler ile hazırlanan muhteşem masalar herkesin damak tadına hitap ediyor.

Osmanlı toplumunun ve özellikle saray yetkililerinin beslenme kültürünü anlamak için büyük bir şansınız var. Deraliye Restaurant’ın sunduğu Osmanlı Saray Mutfağı yemekleri ile kendinizi sarayda gibi hissedersiniz. Sultanahmet restoranları arasında kendisini menüsü ile de ayıran Deraliye’de unutulmaz anlar için masanızı ayırtın.

İstanbul restoran tercihleri arasında özel bir yere sahip olan Deraliye Ottoman Cuisine Restaurant ile Osmanlı Saray Mutfağı’nın en özel yemeklerini deneyin. İletişime geçmek ve rezervasyon yapmak için rezervasyon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Share this post below

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin