Sultanahmet’te Ne Yenir?

Türk mutfağı dünyanın en gözde mutfaklarından birisidir. Doğu ve Batı kültürlerinin buluşma noktası olan Türk topraklarında bu zengin miras mutfak kültürüne de yansımıştır. Türk mutfağına ait bir çok yemeği ve içeceği İstanbul’un turizm başkenti Sultanahmet’te deneyebilirsiniz.

İstanbul seyahatiniz sırasında lezzetli yemekler denemek ve Türk mutfağının özelliklerini keşfetmek istiyorsanız mutlaka Sultanahmet bölgesine uğramalısınız. Sultanahmet’te tarihi binlerce yıla dayanan ikonik eserleri keşfedebilirsiniz. Yürüme mesafesinde bulunan Aya Sofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı gibi eserleri gezerken acıkacaksınız. İşte yine bu bölgede ulaşabileceğiniz enfes yiyecekler bulunuyor.

Haydi Sultanahmet bölgesinde yiyebileceğiniz lezzetli Türk mutfağı yemeklerine bir bakalım.

Deraliye Osmanlı Saray Mutfağı Restaurant

deraliye sultanahmet restaurant

İlk önerimiz tabi ki enfes Türk ve Osmanlı mutfağı yemeklerini bulabileceğiniz bir restoran olan Deraliye Restaurant. Sultanahmet’te gezerken mutlaka uğramanız ve menüsünü incelemeniz gereken bir restoran. Deraliye Osmanlı Mutfağı, Sultanahmet restoranları arasında önemli bir yere sahiptir.

Osmanlı mutfağı zengin bir mutfaktı. Orta Asya’dan İran’a ve Anadolu’dan Balkanlar’a kadar geniş bir coğrafyanın etkisinde kalmıştır. Bu nedenle son derece zengin yemeklere sahiptir.

Deraliye Restaurant, Osmanlı saraylarında padişahlara sunulan eşsiz yemekleri bulabileceğiniz bir restorandır.

Sultanahmet Köftesi

sultanahmet meatballs

Sultanahmet Köftecisi, Sultanahmet’te bulunan tramvay istasyonunun hemen yanındadır. Acılı sosu ve biber turşusu ile doyumsuz bir lezzet olan Sultanahmet köftesi mutlaka denemeniz gereken bir lezzet.

Döner

döner

Döner, Türk mutfağının dünyaca meşhur olmuş bir yemeğidir. Sultanahmet’ten Beyazıt yönünde yürürken bir çok döner restoranı görürsünüz. Bu döner restoranlarında mutlaka Türk mutfağının markası olmuş döneri denemelisiniz. Odun ateşi ile pişirilen bir dönerden daha lezzetli çok az şey vardır.

Kuru Fasulye

haricot bean

Kuru fasulye yemeği Türk sofralarında olmazsa olmaz bir yemektir. Yağı, salçası, fasulyesi ve baharatı ile muhteşem bir lezzettir.

Sultanahmet meydanından yaklaşık 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde olan Süleymaniye’de bir çok kuru fasulye restoranı bulabilirsiniz. Bu restoranlar Süleymaniye bölgesinde yan yana sıralanmış şekildedir. Dilediğiniz birinin masasına oturabilir ve enfes lezzetteki kuru fasulyenin tadını çıkarabilirsiniz.

Bir tabak kuru fasulye yerken yanında turşu ve cacık istemeyi de unutmayın.

Share this post below

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin