Osmanlı Saraylarının En Özel Yemeği: Kaz Kebabı

Kaz kebabı, kış mevsiminde tadılması gereken özel lezzetlerden biridir. Osmanlı Saray Mutfağının en özel yemeklerinden birisidir. Kaz kebabının, Osmanlı saraylarının mutfaklarına kadar uzanan etkileyici bir geçmişi vardır.

Oldukça lezzetli ve besleyici bir et olan kaz eti, Osmanlı padişahlarının da ana yemeklerinden biriydi.

Kaz Eti Oldukça Besleyici Bir Ettir

Kaz, ördekgiller familyasından perdeayaklı ve beyaz, gri tüylere sahip bir kuştur.  Türkiye’de Kars ve Ardahan şehirlerinde yoğun olarak bulunurlar. Kazlar ortalama olarak 25-30 senelik bir ömre sahiptir.

Kaz, diğer kümes hayvanlarına göre daha serbest ve daha geniş alanlarda beslenmesi gereken bir hayvandır. Çünkü doğası gereği bu hayvan dolaşmak zorundadır.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

DERALİYE RESTAURANT⚜️ISTANBUL (@deraliye_restaurant_istanbul)’in paylaştığı bir gönderi

Kaz eti protein ve yağ bakımından sığır etinden daha zengindir. Kazlar özel bir şekilde beslenirse semirir ve karaciğerleri büyür. Bunun için kış başlarında 30-40 gün özel bir rejim takip edilir. İyice semirmiş kazların etleri oldukça besleyici ve sağlık dolu bir hale gelir.

Kendine has bir lezzete ve aromaya sahip olan kaz eti, yüksek protein, vitamin ve yağ içerdiği için vücut direncini arttırdığı düşünülür ve zayıf düşen bünyelere tüketilmesi için önerilir.

Kaz eti, lezzeti ve besleyiciliği ile meşhurdur. Osmanlı saraylarında da bu besleyici özelliği ile öne çıkan kaz yemekleri özel reçetelerin kuşaklardan kuşaklara aktarılması sayesinde günümüze kadar gelmiştir.

kaz kebabı deraliye restaurant

Kaz Kebabı En Özel Hali ile Deraliye Restaurant’ta

Deraliye Restaurant’ta Osmanlı Saray Mutfağına ait özel tariflerle hazırlanan kaz etinin en özel hali kaz kebabını deneyimleyebilirsiniz.

Deraliye Osmanlı Mutfağı’nda doğal ortamlarında yetiştirilen kazları tedarik ediyoruz. Kaz yetiştiriciliği yapan büyük tavuk çiftliklerinden değil, köylülerden satın alıyoruz.

Kütahya ve Trakya’da birkaç aileden aldığımız kazlarımızı kısık ateşte uzun saatler boyunca pişiriyoruz. Daha sonra iç pilavın üzerine kapatıp yufkaya sarıyoruz. Kendi suyundan taze nane sosuyla birlikte fırına veriyoruz.

Sultanların sofralarında çok özel bir yeri olan kaz etinin en iyi eşlikçisi de kaz etinin suyuyla pişmiş bulgur pilavıdır.

Sultanahmet’e geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken Deraliye Ottoman Cuisine Restaurant’ta kaz yemeklerini porsiyonlar halinde veya bütün olarak bulabilirsiniz. Restoranımızda her mevsim kaz eti bulabilirsiniz.

Osmanlı Saray Mutfağı geleneğini günümüzde temsil etmeye ve devam ettirmeye çalışan Deraliye Restaurant, büyük titizlikle hazırlanmış lezzetli saray mutfağı menüsü ile misafirlerini bekliyor.

Lonely Planet ve Michelin Rehberi tarafından öneri listesine alınmış olan Deraliye Restaurant, İstanbul’da kaz kebabı denemek için harika bir seçimdir. Deraliye’de kendinizi gerçek anlamda sultanlar gibi hissedeceksiniz.

İçerik Önerisi >> Deraliye Restaurant Michelin Rehberi’nde

Share this post below

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin